Ústecký Hung TOP závodníkem turnaje

„Další ústecká megasoutěž v karate je za námi“, oddechl si ředitel mezinárodního turnaje Northbohemia Josef Rajchert. V sobotu se, na pozvání ústeckého klubu karate, sjelo do Sportovní haly Sluneta na Klíši na 450 závodníků z celé republiky a zahraničí, aby bojovali o zlaté poháry, medaile a postup na M ČR. Dostavila se velmi početná výprava z Německa (SC Bansai Berlin) se svým reprezentačním výběrem mládeže, tradiční účastníci NKA z Anglie, slovenští zástupci z Topolčan, Trenčína a Bratislavy a nově i soutěžící z Postojny ve Slovinsku. Svou kvalitní sestavou obohatili již podruhé soutěž i závodníci z Dánska a Polska. Významným momentem 42. Northbohemie byla účast mezinárodního komisaře Javiera Escalante, který byl tentokráte opět supervizorem výkonů našich i zahraničních rozhodčích. Na pátečním semináři rozhodčích, v předvečer soutěže, proškolil všechny rozhodčí z úskalí Pravidel rozhodování, tak jako to učinil minulý týden na M Austrálie a poté v Číně. Ústí nad Labem a soutěž NB 2010 si tak mohla považovat jeho přítomnosti a zájmu o tuto soutěž.
Dopolední program byl zcela zasvěcen disciplíně kata od žákovských kategorií po veterány. Na šesti tatami bylo permanentně v akci na 40 rozhodčích, a tak se soutěž podařilo udržet i přes velký počet startujících (např. mladší žáci 53 v kategorii) dle časového harmonogramu.
Vítězem mezi zmíněnými 53 závodníky se stal F. Cich z Rapidu Bratislava, když ve finále porazil M. Říhu z Liberce. V dívkách stejné věkové kategorie, do 11 let se pro pohár probojovala S. Křížová z Brna, když ve finále porazila T. Jaňourovou z Kladna. Mezi starším žactvem zvítězil L. Vik z Liberce a P. Klapalová z Ostravy. Nejlepšími v kadetech se stali A. Ekkert z národního týmu Dánska a M. Droste z německého Magdeburgu. Junior K. Imríšek z Kroměříže projevil své kvality výhrou nad Kumpoštem z Prahy a v juniorkách si zlatý pohár odnesla Mišková z Hodonína. Velmi zajímavé a strhujícími duely, v bojových sestavách, se odehrály v kategorii mužů. Do poslední čtyřky se probojovali naši domácí špičkoví závodníci J. Tesárek, L. Janda, V. Míček a J. Debrecenyi. Ve finálovém duelu nakonec 3:2 porazil J. Tesárek V. Míčka a stal se vítězem. Na ostatní připadla dvě třetí místa. V ženách si to vyzkoušela juniorka V. Mišková proti V. Ištvánkové (obě Shin-mu Hodonín), ale nedokázala jí porazit (1:4). Ústecká zástupkyně SKR Sport Unionu Eliška Kváčová vybojovala bronzovou medaili v kata dorostenek.
Zajímavé bylo v této disciplíně vystoupení veteránů z Chorvatska, kteří, ač ve věkové kategorii nad 50 let, předvedli, jak se dá karate cvičit i ve vyšším věku. Předvedli i kata družstva s Bunkai (předvedení reálné sebeobrany). Kategorii jednotlivců mezi veterány však vyhrál český závodník Jiří Bašus z Nymburka. V kata družstev žen (Halamová, Kváčová, Křížová) si ústecké závodnice na své konto připsaly druhé místo.
Kumite, se spoustou kategorií od žáků po seniory, si pro sebe zabralo sportovní halu po třinácté hodině a to již bylo hlediště zaplněné. Karate má v Ústí nad Labem svůj zvuk, a tak diváků bylo opět mnoho. Nejprve byla na pořadu soutěž družstev, kde se bojovalo o finanční prémii 1.000 EURO. Do finále se probojoval výhrou nad celkem Německa domácí tým, ve kterém startovali zejména Karel Hung a Tomáš Pavlíček. Ve finále proti nim stanulo družstvo pěti českobudějovických závodníků. Po čtyřech urputných zápasech, které naštěstí neskončily žádným zraněním (jedna prohra ústeckého celku a tři remízy) rozhodoval poslední zápas mezi Kumičíkem a Popelkou. Tady byl v posledních sekundách úspěšnější Popelka, kterému vděčí České Budějovice za celkové vítězství, největší zlatý pohár a finanční prémii.
V jednotlivcích se ústečtí borci SKR SU dokázali prosadit výrazněji. Své zlaté medaile si vybojovali Roman Veis (kadeti -57 kg), Zuzana Teufelová (kadetky+54 kg), Karel Hung (muži -67 kg), Tomáš Pavlíček (muži -75 kg), Lucie Benešová (ženy +68 kg). Se stříbry odcházeli Vladislav Kis (junior -61 kg), Šárka Burýšková (juniorky + 59 kg), Karel Hung (muži Open), Lukáš Kubín (st. žáci -60 kg) a družstvo kumite mužů. Pro tentokráte mají z Northbohemie bronzové medaile Dominik Bandas (kadeti – 52 kg), Tomáš Růžička (junior -68 kg) a Lucie Benešová (ženy Open). Celkovým ziskem 5 zlatých, 4 stříbrných a 4 bronzových medailí se zařadil pořádající Shotokan Klub Rajchert Sport Union na třetí místo mezi 65 startujícími celky.
Největší slávou se však stalo vyhlášení závodníka s titulem TOP Fighter. Stal se jím jednou zlatý a dvakrát stříbrný domácí závodník Karel Hung (v současnosti i úspěšný reprezentant University JEP v Ústí nad Labem). Svého docenění dosáhl za vynikající bojovný výkon nejen v družstvech a své kategorii, ale zejména v kategorii Open po těžkém a vyrovnaném zápase s německým reprezentantem.
„Hodnotím naše vystoupení jako velmi kvalitní a splnilo předsevzetí, která jsme si před startem dali“, pochvaloval výkony svých závodníků trenér Nechyba. „Hungovi dle mého patřilo i zlato v Open, ale rozhodčí byli tak trochu zmateni...“, konstatoval úspěšný ústecký trenér závěrem .