Vánoční karate

Téměř dvě stě malých závodníků, převážně věkové kategorie do 9 let bojovalo na tradičním Vánočním poháru talentů v ústecké sportovní hale ISŠ T Mobile na Doběticích o skvělé ceny. Shotokan Klub Rajchert Sport Union zde již tradičně pořádá tento turnaj pro začínající závodníky v obratnostních disciplínách a kata. Šanci na medaili tak má každý, kdo se seznamuje s karate od prvopočátků. Nejprve proběhly obratnostní disciplíny rozdělené do věkových kategorií po jednom roce věku. Mezi dívkami do sedmi let si nejlépe vedla Kateřina Raichlová z SKM Masopust Bílina, když „nechala“ stříbrnou medaili Makovcové (SK Kamiwaza Praha) a bronzy domácím Braunsteinové a Hukové.
Mezi 41 startujícími chlapci ve stejné kategorii, bez STV/pásku, kde startovali i pětiletí začátečníci, kraloval Daniel Hofmann z dobětického střediska a ve finále porazil Pavla Šmída (SKR SU Dobětice). Třetí místa obsadili lovosický Šírek a rovněž dobětický Čečák.
Starší chlapci (8-11 let), rovněž bez Stupně technické vyspělosti, poznali vítěze v Matouši Havlíkovi z SKR SU Lovosice. Druhý skončil rovněž z Lovosic Horč a na třetích místech ústecký Skalka a dále Malár (SKM Bílina).
V kategoriích závodníků, kteří mají již technické stupně, se zahajovalo s bílými pásky do 9 let. Zde se mezi 22 závodníky dokázal vyšvihnout do čela Tomáš Ploc (SK Kamiwaza Praha) vítězným cvičením své kata, ve finále proti rovněž pražskému Makovcovi a třetím Petrákovi a Kulichovi z domácího SKR SU Krásné Březno C. Ve stejné dívčí věkové kategorii se dařilo Haně Endlerové SKR Sport Union, která sice po chřipce, ale o to urputněji bojovala úspěšně o zlato s klubovou kolegyní Budělovskou. Bronzové medaile zůstaly také v klubu a to v lovosickém středisku prostřednictvím Filípkové a Novotné. Kategorie dívek bez STV (8-11 let) měla celkem devět závodnic a nejlépe si vedla zlatá Bára Špoulová z SKM Bílina před Pospíšilovou s Tanertovou (rovněž SKM Bílina) a Vaisovou SKR SU Dobětice. Mezi chlapci 10-12 let s bílými pásky, se celou eliminací prosazoval Zdeněk Řádek (SKR SU Ústí n. L. „B“.  Ve finále pak porazil, rovněž dobře připraveného, Filipa Nápravníka, se kterým trénuje ve skupině. Další příčky „nechali“ kolegům ze skupiny B SKR SU Krásné Březno Braunsteinovi a Válkovi.
Petr Podrábský, který v současnosti vede „tabulku“ úspěšnosti družstva „B“ krásnobřezenského „B“ týmu SKR SU, potvrdil roli favorita a poradil si se všemi svými soupeři a stanul na prvním místě. Těsně mu sice na paty, svými výkony „šlapal“, klubový kolega Kristián Hnízdil, ale ve finále na něj nestačil. Medaile v kovu bronzovém si odnesli Dlouhý (SKR SU Krásné Březno B) a Šoltéz z SKM Bílina. V dívkách, také kategorie do 10 let, se tentokráte překvapivě vedlo Nikole Prosové (SKR SU „B“). Obsadila první místo před Čebišovou (SKM Bílina) a třetími Lacinovou (SK Kamiwaza Praha) a Procházkovou (lovosické stř. SKR SU).
Kategorie 7. kyu, žluté pásky chlapců 11-12 let, se stala úspěšnou pro Michala Višňovského z SKR SU „B“, když ve finále přesvědčil rozhodčí o kvalitnější demonstraci své kata a porazil lovosického Le Dutha. S bronzem odjížděl závodník Pospíšil z SKM Bílina. Ve stejné kategorii porazila lovosickou soupeřku Terezu Koskubovou Julie Poslední, která na několika minulých soutěžích prokazovala velkou kvalitu svého cvičení. Ani zde nezaváhala a dala do demonstrace své sestavy vše a vyplatilo se. Třetí místo obsadila pražská Lacinová z SK Kamiwaza.
V poslední kategorii, zelených pásků 6. kyu, kde se již nesmí opakovat při cvičení sestavy, byl největší boj sveden mezi chlapci do 10 let, kde zvítězil Anton Orekhov (SKR SU „A“) před Charvátem a třetími Pecháčkem (oba SKM Bílina) a domácím Maškem (SKR SU „A“). Stejně tak bojovali i starší chlapci 11-13 let. Po dramatických eliminacích, s výsledky 2:1 a 1:2, se do finále proti sobě dostali ústecký Ondřej Johanovský a lovosický Milan Šubert. Ze zlata se nakonec radoval Johanovský a s bronzy odcházeli další ústecký závodník Neumann a pražský Zdych (SK Kamiwaza). Poslední dívčí kategorie, 6. kyu do 10 let, se stala vítěznou pro Kamilu Emingrovou z SKM Masopust Bílina, když porazila ve finále ústeckou Chvojkovou (SKR SU „A“) a Zálešákovou rovněž z Bíliny.
Celý Vánoční pohár talentů vygradoval slavnostním vyhlášením Talentů turnaje, které bylo koncipováno jako verdikt rozhodčích nad nejtechničtějšími závodníky. Toto ocenění nekorespondovalo s medailovými umístěními a bylo uděleno zvlášť.
Skupina bez pásků dívky: Eliška Pospíšilová, chlapci: Matouš Havlík (lovosické středisko SKR Sport Union).
Kategorie bílých pásků dívky: Hana Englerová SKR SU Ústí nad Labem, chlapci Denny Kulich SKR SU Ústí nad Labem.
V kategorii žlutých pásků, rovněž bez ohledu na věk, dívky: Kateřina Procházková SKR SU středisko Lovosice, mezi chlapci Martin Šoltéz z SKM Bílina.
Poslední vyhlašovanou kategorií byla skupina nejzkušenějších závodníků se zelenými pásky. Děvčata: Kamila Emingrová SKM Masopust Bílina a z lovosického střediska SKR Sport Union Ondřej Hrdlička.
Pořadatel ve spolupráci s rodiči připravil nejen pěkný turnaj, ale i velmi příjemnou vánoční atmosféru se spoustou dárků pro závodníky.