Benešová, Zámečníková, Nguyenová zlaté
v kumite

Mezinárodní turnaj Czech karate Open v Ústí nad Labem přivítal minulou sobotu na 450 soutěžících z několika států a řady špičkových českých klubů.
Na tomto klání nechyběli ani borci ústeckého Shotokan Klubu Rajchert Sport Union v kata i kumite. Dvacet osm soutěžících si poradilo s řadou svých soupeřů a odcházelo se značným medailovým ziskem. Největšími soupeři jim, hlavně v disciplíně kumite, byli závodníci z Izraele, Německa a Rakouska.
Úvodní disciplína kata, která již na počátku soutěže signalizovala velké početné obsazení, přinesla hodnotný medailový zisk mladšímu žáku Jakubu Vavřičkovi, když se dokázal probojovat mezi 65 startujícími až do semifinále, kde získal třetí místo. V těsném závěsu za ním skončil i mladý Petr Marschall, který svou „bramborovou“ medailí prokázal stále se zvyšující kvalitu svého cvičení. Do bojů mezi dorostenkami nastoupila Eliška Kváčová, které se také až do semifinále dařilo. Po prohraném duelu, o postup do finále, skončila na třetím místě.
Největšího úspěchu v kata se dostalo Petře Halamové, která nastupovala ve dvou věkových kategoriích. V ženách vybojovala bronz a v juniorkách se dostala až do finále. Tam jí stála v cestě dobře připravená Veronika Mišková z Moravy, které však podlehla.
„I přes to, že nemáme zlato, úspěch je to v této konkurenci velký, poradili jsme si s Izraelkami a ostatní zahraniční konkurencí, to mne těší “, hodnotila kataře trenérka Horváthová.
„Krom medailistů mne potěšil výkonem i Marschall a řada dalších začínajících závodníků - Mašek, Kubín, Chvojková, kteří v napjaté atmosféře mezinárodních závodů nezkolabovali a zabojovali“, dodala s uspokojením.
Po úvodní disciplíně, která končila v odpoledních hodinách, byl odstartován skutečný maraton v kumite. Organizátor podcenil nutnost širšího sboru rozhodčích a tak stávající panely pracovaly bez střídání až do hluboké noci. Poslední gjakucuki padlo v půl druhé ráno.
Největšího úspěchu se dostalo Lucii Benešové vítězstvím v kategorii juniorek, kde si poradila se všemi soupeřkami. Je to, po zisku titulu M ČR, její další první místo v současné soutěžní řadě. Věra Nguyenová se, ve své studijní přestávce, dostavila rovněž k soutěžnímu klání ve vynikající formě. V kategorii žen do 60 kg nedala šanci svým soupeřkám ani ve finálovém duelu s Izraelkou. Právem si tak odnesla zlatý pohár vítězky.
Další skvělou pozici, rovněž po nedávném titulu M ČR, si odnesla Gabriela Zámečníková mezi ženami nad 60 kg. Úspěšně prošla eliminacemi a ve finále zdolala i německou závodnici Sreifling, svými jasnými bodovanými zásahy na střed.
“Všechna děvčata plnila taktické příkazy, které jsme rozebrali těsně před jejich startem a vyplatilo se“, radoval se ze zisku medailí trenér Nechyba.
Medailový zisk kumiťáků však zdaleka nekončil. Po ženských kategoriích se Rajchertův klub radoval druhým místem Žanety Noskeové, mezi ženami do 53 kg a dále stříbrnou medailí Ondry Ozzyho Zahradníka, který měl velmi pohledné a takticky úspěšné zápasy. Podlehl až ve finále Šebestovi z Českých Budějovic. Mezi dorostenci ho napodobil dalším stříbrem Roman Veis, který bojoval se svými soupeři i přes výškový handycup. Rozdíl hlavy a půl však nebyl překážkou, aby na své soupeře bodoval zásahem na hlavu. Nakonec stanul po finále na druhé příčce za opět českobudějovickým Srbou (nejúspěšnější klub turnaje).
Zisk stříbrných medailí uzavřel tým juniorů (Zahradník, Oravíček, Jabůrek a Kouba), kdy v celkovém hodnocení prohrál o bod s týmem TJ Karate České Budějovice.
Pak už nastoupily bronzy. Dorostenka Zuzana Teufelová vybojovala třetí místo v kategorii nad 54 kg, Petr Kouba v juniorech do 65 kg a Jan Jabůrek do 76 kg, kdy mu v rozhodujícím zápase o postup, docházely síly a nedokázal se prosadit. Posledním bronzem bylo umístění žen. V rozhodujícím duelu proti Německému výběru Sachsen už byla pokročilá doba, 00.01:30 a scházela jasná vůle zvítězit. I přesto si oba týmy zasloužily (jako ostatně i rozhodčí) obdiv za tuto časovou výdrž.
„Maratonem v karate jsme prošli hrdě a úspěšně, máme celkem 15 medailí (zlato 3x, stříbro 4x a 8x bronz) a zařadili jsme se mezi nejúspěšnější kluby turnaje. Nikdo není zraněn a splnili jsme si téměř všechna předsevzetí“, spokojeně konstatoval závěr soutěže šéftrenér SKR SU Mgr. Josef Rajchert.
Dalším kláním, které čeká ústecké závodníky, kteří ještě nemají postup na M ČR , bude 13. 6 Krajský přebor ve Sportovní hale na Stříbrníkách ,jehož je SU SKR pořadatelem.