Evropský pohár GP Hradec Králové

Na letošním, nejsilněji obsazeném mezinárodním turnaji Evropského poháru Grand Prix v Hradci Králové nechyběli ani ústečtí závodníci Shotokan Klubu Rajchert Sport Union. Přestože v týmu chyběli tradiční opory jako Pavlíček, Jež (loňský vítěz) nebo Zbořilová či nově Rýpar, vedli si Severočeši úspěšně. Konkurence z 25 států Evropy a světa (Egypt, Turecko, Spojené arabské emiráty, Francie, Norsko, USA a další) byla velmi silná a obzvláště Egypt přivezl své Top závodníky světové garnitury. Do dvou dnů, kdy sobotní soutěž gradovala v týmech až v nočních hodinách (ve 23,00 finále kumite týmů Turecka a Maďarska) se vešlo přes 1.300 soutěžících! Kulturní dům Aldis Hradce Králové sice praskal ve švech, ale soutěž byla dobře organizačně zajištěna a tak jednotlivé zápasy a kategorie končily jedna za druhou i s průběžným vyhlašováním.
Kategorie prvního dne - dorost, junioři, senioři a Masters přinesla ústeckému celku řadu medailových umístění. Nejvýše se vyšplhal, pro pohár a zlato, soutěžící trenér skupiny kumite Petr Nechyba. Zopakoval si své úspěchy z mládí a prokázal svou současnou fyzickou připravenost i na tatami v kumite. Porazil své soupeře nejen v eliminaci, ale ani ve finále nezaváhal. Lehce si poradil i s německým závodníkem Wenickem, kterého porazil a vystoupal si pro své zlato.
Velká konkurence a silní soupeři, tak by se dal nazvat průběh zápasů v kumite dalších ústeckých závodníků SKR SU. Lucie Benešová startovala v kumite juniorek a přes všechnu snahu dostat se výš, přes závodnice z Holandska, Srbska, Polska a Maďarska, obsadila bodované 5. místo EP. Svou chuť po medaili si po té napravila bronzovou příčkou v kumite družstev juniorek. Tam podlehl jejich tým pouze vítězkám ze Slovenska, které neměly ten den konkurenci. Další bronzová medaile spadla do klína Gabriele Zámečníkové v kategorii žen do 61 kg. Ta neodolala pouze slovenské závodnici v postupu do finále. Stejně se vedlo i týmu kumite žen ve složení Noskeová, Zámečníková a Nguyenová, které v postupu do finále podlehly těsně, 1: 2, celku Egypta a obsadily třetí místo. Žaneta Noskeová rovněž bojovala v jednotlivcích v hmotnostní kategorii žen do 50 kg, kdy v silném souboji s Maďarkou Hegedüs nakonec podlehla a obsadila třetí místo.
Tím se sobotní medailový výčet ústeckých závodníků uzavřel, ale odjížděli z turnaje nad ránem s hlavou vztyčenou. Do počtu úspěšných startů na EGP se započítávají i pátá místa M. Oravíčka v kumite dorostu do 70 kg, P. Kouby v kumite juniorů do 55 kg, Lucie Benešové v kumite juniorek nad 59 kg, K. Hunga mezi muži do 67 kg a sedmé místo družstva kumite dorostenců (Oravíček, Veis a Kis).
„Turnaj to byl nejen neobyčejně silně obsazený (Egypt dovezl přes 60 vynikajících závodníků, Maďarsko 40ti člennou výpravu a Norové startovali v každé kategorii), ale i fyzicky a časově vyčerpávající. Přesto jsem hrdý na výkony našich závodníků a trochu i závidím svému kolegovi Petru Nechybovi, že si mohl zopakovat své úspěchy z mládí“, okomentoval první den turnaje šéftrenér Josef Rajchert.
Druhý den EGP patřil pětistovce žákovských závodníků.
„Nekončil sice v nočních hodinách, ale i tak to byl maraton na pěti zápasištích“, shodli se ústečtí rozhodčí Janda, Stropnický, Simandl a Krajčovič, účastníci finálových utkání.
Mezi žáky si vyrazila pro cenné zkušenosti a boje o medaile pětice ústeckých závodníků Marschall, Kváčová, Bandas, Chvojková a Mašek. Nejlépe si vedl mladý André Mašek, kterému se podařilo vybojovat v kata hezké a bodované páté místo. Úspěch je o to cennější, že startoval poprvé na takové soutěži a v 64hlavém startovním poli. „Ostatním závodníkům se medailově nevedlo, byla znát i povirózní oslabenost na Bandasovi a také ostatní na takovou úroveň musí ještě dost „potrénovat“, shrnula výkon katařů trenérka Horváthová. Petra Halamová, která v kata soutěžila mezi juniorkami v sobotu skončila tentokrát po úvodních sestavách bez hodnocení. „Měli jsme připraveno na medaili v kata mladších žáků, ale Jakub Vavřička si nešťastně před odjezdem zlomil palec na noze a tak se naše naděje rozplynuly“, poznamenal ke kata Rajchert.
Svou premiéru na poli kumite si vyzkoušeli před startem na LODM v Táboře i Marschall a Kváčová, kdy se lépe vedlo Kváčové, která však podlehla egyptské závodnici a do dalších bojů již nezasáhla.