Velká cena Ostravy

V pořadí již sedmým ročníkem Velké ceny Ostravy v karate se organizátorsky opět blýskl Severomoravský klub karate VŠB Ostrava.
Na 450 závodníků z České republiky a několika evropských států (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko…) bojovalo o postupové body na M ČR a krásné poháry.
Ve sportovní hale v Polance a na čtyřech tatami byla k vidění nejen mistrovská kata v úvodu soutěže, od špičkových závodníků, ale i nejmladší kategorie mladších žáků, kteří si to rozdávali jako ostřílení závodníci. Organizátorům šlo především o to, zapojit do této mezinárodní soutěže širokou mládežnickou členskou základnu severomoravského kraje a dát jí prostor v mezinárodní konfrontaci.
V širokém startovním poli se neztratila sedmičlenná výprava ústecké školy karate Shotokan Klubu Rajchert Sport Union. Jako první do bojů o medaile a poháry zasáhl velmi dobře připravený mladší žák Jakub Vavřička. Měl poměrně nevýhodný los, protože startoval ze širokého pole závodníků (33), ale svým cvičením sestav se dokázal probojovat až do finále. Zde se utkal s Lukášem Vítem z TU Liberec, kterého s přehledem rovněž porazil. Druhým želízkem v ohni byla Petra Halamová mezi dorostenkami.  Před sebou měla rovněž početné pole závodnic (18), které byly poměrně těžkými soupeřkami. Zejména závodnice z Polska byly dobře připraveny a předpokládal se přes ně těžký postup. Nakonec si ale Petra svým cvičením získala respekt a stanula v čele konečného hodnocení i před všemi závodnicemi z Polska. Nevedlo se tentokráte Elišce Kváčové a Petru Marschallovi, kteří přesto dosáhli na bodované čtvrté místo. Mezi 40ti staršími žáky to jiskřilo. Dominik Bandas a Michael Novotný shodně úspěšně postupovali eliminačními koly a nakonec se také shodně ocitli i v semifinále. Zde cesta k vítězství Novotného skončila a obsadil třetí místo. Dominik Bandas se popral o vítězství s O. Maštalířem z TJ TŽ Třinec, ale nebyl úspěšný. Odvezl si velmi ceněné stříbro. Stal se dalším nominovaným na M ČR v Hodoníně tohoto roku.
Do disciplíny kumite nastoupili dva zástupci ústeckého karate Jakub Vavřička a Šárka Burýšková. Vavřička v kategorii do 30 kg přidal ke svému zlatu v kata ještě stříbro v kumite a byl nejúspěšnějším účastníkem severočeské výpravy. Burýšková hájila shotokanové barvy v kumite nad 54 kg. Probojovala se do finále, kde střídavě vedla a prohrávala zápas. Nakonec si odvezla stříbrnou medaili porážkou od vítězné Ďurišové ze Slovenska. Její zápasová taktika měla řadu chyb a stopy prozatímní soutěžní nevyzrálosti. Ziskem 6 medailí (celkově 13 body) se ústecký Shotokan, se sedmi mladými závodníky, zařadil mezi kluby na celkové 4. místo tohoto silně obsazeného turnaje.
1. TJ Baník Havířov, 2. Kai Sei Maďarsko, 3. KK Ekonom Trenčín.
Celá soutěž byla opravdovým maratónem (konec ve 22,30). Avšak díky své obsazenosti a počtu soutěžících se zařadila jako další stálice, vedle GP Plzně, GP Hradce Králové nebo nedávné GP Northbohemia v Ústí nad Labem, na české soutěžní nebe mezinárodních turnajů.