Grand Prix NORTHBOHEMIA 2008

„Je to na námi, byl to maraton, ale uspěli jsme“, tak zahájil hodnocení svého 40. mezinárodního turnaje v Ústí nad Labem Grand Prix NORTHBOHEMIA Josef Rajchert.
Ve Sportovní hale na Klíši se odehrál tuto sobotu jeden z největších republikových turnajů karate letošní sezóny. Do severočeského krajského města se sjelo na 420 závodníků ze šesti států a rekordních 55 klubů celé České republiky. Závodníci z Německa, Slovenska, Anglie, Švédska a Lotyšska zde svedli urputné boje o jubilejní poháry. Do popředí posunula renomé tohoto turnaje i účast světového komisaře WKF Javiera Escalante ze Švédska, který osobně celý turnaj rozhodcovsky řídil.
V disciplíně kata zahajovali turnaj mladší žáci a jejich kategorie patřila mezi nejsilněji obsazené. Na dvou z pěti zápasišť bojovalo 71! závodníků. Nejlépe si vedl Štěpán Šafránek z Karate Vision Praha, který projel soutěžním polem „jako nůž“ a vybojoval zasloužené prvenství. Za sebou nechal druhého Podroužka (SK Kesl ryu Praha) a třetí Bytyqi (Kamura ryu Ústí n. L.) a Orekhova (SKR Sport Union Ústí n. L.).
I starší žáci měli velmi početné pole (42 soutěžících) a zde se dařilo závodníku z SRN Dinh Dinh Doangovi. Druhý skončil Novotný (SKR SU Ústí n. L.) a na třetích místech se umístili Bandas (SKR Sport Union Ústí n. L.) a Wolhrab (Sport Relax Děčín).
Vítězové dalších kategorií: mladší žákyně Patricie Klapalová (VŠB Ostrava), starší žákyně Fabiana Bytyqi (Kamura ryu Ústí n. L.), dorostenci Daniel Drahoňovský (SK Kesl ryu Praha), dorostenky Veronika Kopečná (Nidoshinkan Brno), junioři Ondřej Kumpošt (SK Kesl ryu Praha), juniorky Veronika Mišková (Šin Mu Hodonín).
V mužích se svedl silný souboj mezi favority soutěže Pilmannem a Míčkem. Finálová kata byla lahůdkou v obou provedeních a nakonec zvítězil verdiktem rozhodčích, 3:2 jako vítěz, Jindřich Pilmann z SK Kesl ryu Praha.
V ženách se bily o prvenství v kata Anežka Kotěrová z SK Kesl ryu Praha a Veronika Ištvánková ze Šin Mu Hodonín. Ištvánková jasně prokázala svou momentální super formu a zvítězila.
Soutěž byla, tak jako i předešlých létech, ozdobena kategorií Masters (nad 40 let), kde startovalo 7 závodníků z uvedených zahraničních států. Prvenství si nakonec odvezl Karel Kesl z SK Kesl ryu Praha před druhým, oddílovým kolegou Romanem Kotěrou a třetími Asgharem Keshwardoostem ze Švédska a Bobem Gordonem z Anglie.
Slavnostní nástup letošní GP Northbohemia byl ověnčen ještě několika zajímavými momenty. Na slavnostním nástupu byl oceněn bývalý trenér ředitele soutěže Oldřich Suchánek, za přínos ústeckému karate a dále JUDr. Josef Sechovec (v zastoupení pro nemoc) za přivedení mezinárodní účasti v karate do Ústí nad Labem v létech 1978-1988. V jeho šlépějích se i nadále ubírá ústecké mezinárodní karate. Třešničkou na dortu slavnostního aktu bylo i přednesení české státní hymny v osobním podání člena pořádajícího klubu SKR SU Pavla Skaly, který sklidil obrovský aplaus.
Odpolední program se odvíjel zcela v režii disciplíny kumite a zahájil jej duel týmů žen a mužů. V soutěži chyběl reprezentační tým Srbska, který díky neobdržení víz nedorazil.
Ve finále družstev se nakonec utkali domácí borci SKR Sport Union s týmem Baníku Havířov. Oba týmy měli silné obsazení a za sebou řadu střídavých vítězství na tomto turnaji a v této disciplíně. Baník Havířov nakonec dokázal ústecké závodníky porazit a to zásluhou zejména stále výborného a taktického Jana Tučka. Na třetím místě se umístil tým Bavorské reprezentace. V družstvech žen se naopak domácím dařilo. Zbořilová, Noskeová a Hepnarová podaly výkon na hranici svých sil a to se jim vyplatilo. V konečném rozhodnutí, kdy stal byl 1:1 na zápasy s jednou remízou, rozhodl větší počet získaných bodů v průběhu zápasů a tak se aktivnější Ústečanky radovaly z prvenství.
V letošním roce, pro loňské maratónové zkušenosti, byla upravena soutěžní disciplína kumite mužů a žen pouze na kategorii Open. Zde se utkalo na 32 mužů a 12 žen. Jan Tuček opět potvrdil své kvality a ve finále porazil domácího Tomáše Pavlíčka. Na třetích místech se umístili Karel Hung (SKR Sport Union Ústí n. L ) a Tomáš Reich (SK Kesl ryu Praha). V ženách kralovala Slovenka Dagmar Kubinská (hostující za Karate Vision Praha) před Karolínou Bobkovou (Baník Havířov) a třetími Lucií Zbořilovou (SKR Sport Union Ústí n. L.) a Zuzanou Linhartovou (TJ Karate Č.Budějovice). V kategorii kumite Masters zvítězil Frank Kalkbrenner (KC Wedding SRN) před Shaunem Cooddem (Dojo England) a třetím domácím Ivanem Simandlem, který tentokráte „oblékal dres“ jako hostující za KC Podbořany.

Ostatní vítězové v kumite:
Mladší žáci: -30 kg V. Kratochvíl (KK Krupka), -35 kg R. Reinholds (Baltijas Lotyšsko), -41 kg Š. Šafránek (Karate Vision Praha), +41 kg J. Krych (FC Č. Budějovice)
Mladší žákyně:
-35 kg G. Janků (TJ karate Č. Budějovice), +35 kg E. Žubretovská (Kamura ryu Ústí n. L. )
Starší žáci: -39 kg F. Vít (AŠ Mladá Boleslav), -45 kg R. Veis (SKR Sport Union Ústí n. L.), -52 kg J. Korolkovs (Baltijas Lotyšsko), -60 kg L. Soudný (BUDO Písek), +60 kg R. Pařez (KK Krupka)
Starší žákyně:
-42 kg P. Klabanová (Kamura ryu Ústí n. L. ), -50 kg G. Čečková (TJ Karate Č. Budějovice), +50 kg L. Schmidt (Baerysche karate)
Dorost
: -52 P. Kouba (Kamura ryu Ústí n. L.), -57 kg P. Šulda (TJ Karate Č. Budějovice),- 63 kg M. Voldřich (TJ Karate Č. Budějovice), -70 kg D. Dudáš (Baník Havířov), +70 kg M. Cvrk (karate Vision Praha), -47 kg A. Ročková (KABU Praha), -54 kg D. Vogel (Baeyrische karate), +54 kg K. Erbenová (KK Trutnov)
Kategorie juniorů a juniorek: -55 kg M. Pohanka (BUDOm Písek, -61 kg J. E. Nava (BUDO Courg SRN), -68 kg W. Eberhardt (Baeyrische karate), -76 kg F. Šmajcl (TJ Karate Č. Budějovice), +76 kg M. Šebesta (TJ Karate Č. Budějovice), -48 kg T. Vohradníková (KC Žatec), -53 kg D. Čiháková ( TJ Karate Č. Budějovice), -59 kg G Zámečníková (SKR Sport Union Ústí n. L.), +59 kg L. Benešová (SKR Sport Union Ústí n. L. ).

„Soutěž byla velmi silně obsazená, podařilo se nám skončit i v rozumnou dobu a navíc jsme uspěli i medailově, co více si přát“
, řekl ředitel soutěže Rajchert a doplnil jej kouč domácích Nechyba: „medaile sice máme, ale rezervy u některých závodníků v kumite byly, zapracujeme na tom“.

vlevo bojuje Zbořilová (SKR Sport Union) za vítězný tým v kumite žen se slovenskou závodnicí Kubinovou

vpravo Žaneta Noskeová (SKR Sport Union Ústí n. L.) v nerovném zápase proti "Goliášovi" Petře Cifkové z KC Žatec

Tomáš Pavlíček vlevo proti Janu Tučkovi ve finále Kumite mužů Northbohemia (foto: Petr Kreutzer)

vpravo Zuzana Teufelová v útoku (foto: Petr Kreutzer)

Lucka Benešová kontruje (foto: Petr Kreutzer)

(foto: Petr Kreutzer)

Tomáš Pavlíček, tentokráte "pod Tučkem"......Stříbrná medaile pro barvy SKR Sport Union Ústí nad Labem

vlevo Tomáš Pavlíček "zkouší" Jana Tučka ve finále Open mužů

Javier Escalante, přísný mezinárodní komisař WKF, dohlížel na regule turnaje GP Northbohemia 2008