Míček Mistrem Evropy

Mistrovství Evropy EKF kadetů a juniorů absolvovala česká reprezentace s famózním výsledkem. Přestože nepřivezla všechny předpokládané medaile a umístění , dosáhla až na nejvyšší metu tohoto šampionátu.
Třicátý pátý šampionát v italském Terstu byl opět ve znamení úspěšného českého cvičení kata. Do bojů nastupovali velmi dobře připravení dorostenci i junioři. Očekávala se nejméně dvě úspěšná umístění a další bodovaná místa. Vladimír Míček, Veronika Ištvánková a Denisa Nováková spolu s Miroslavem Zicklerem šli do soubojů se vší energií a nasazením hodným tohoto turnaje.
Letošní „Evropa“ opět dala šanci nejen začínajícím novým tvářím v kadetech, ale také i posledním rokem soutěžícím juniorům.
Velkým překvapením bylo, dle výsledků verdiktů, hodnocení cvičených sestav. Oproti minulým „Evropám“, kde bylo nejčastější rozhodování a jasným výsledkem 5:0 či 4:1, jsme byli svědky velmi častého hodnocení /přes 70%!/ 3:2, nebo 2:3 a to i ve velmi exponovaných duelech.
Nelze jasně rozhodnout, bylo-li to vyrovnanou kvalitou soupeřů na tomto šampionátu, nebo zařazením nových rozhodčích do soudcovských panelů.
Kata se prostě rozhodovalo jinak.
Veronika Ištvánková, která měla snad nejtěžší rozlosování /Španělka, Italka, Francouzka/ se dostala po úvodní výhře nad Rakušankou do kolotoče těžkých soubojů, které jí však „semlely“ hned dalším duelem s pozdější mistryní Evropy Bottaro z Itálie. V opravných zápasech jí svitla poměrně jasná hvězdička na vítězství v repasáži /3.místo/. V polovině první velmi dobře nasazené kata se jí však, na povrchově neobvyklém tatami, zadrhl při pohybu vpřed palec a ztratila výrazně rovnováhu, což jí připravilo o postup k téměř jisté medaili.
Vladimír Míček nastupoval mezi juniory s jistotou hodnou jeho dosavadních úspěchů. Dal o sobě vědět na několika významných šampionátech předcházejících let a jeho příprava měla jediný cíl, uspět co nejvýše.
První kola v rozlosování nabídla nejprve volný los, po té závodníka z Bulharska, Turecka a Švýcarska. Míček nezaváhal a probojoval se přes uvedené závodníky až do vysněného finále. I díky zaťatým pěstím všech přítomných reprezentantů stanul nakonec v posledním duelu proti silnému Španělovi Gutierrezovi. Kata Chatanyara kushanku proti Suparinpei. Španěl cvičil bezchybně, Míček cvičil bezchybně, bylo to o štěstí. 4:1 pro Míčka !
Vladimír Míček po historických úspěších českých reprezentantů na evropských a světových šampionátech /Nová, Pecková, Hegedus, Tuček, Piskačová…/ se zařadil mezi nejlepší reprezentanty České republiky.
Svěřenec Jaromíra Musila z klubu Nidoshinkan Do-jo z Brna věnoval své přípravě nesčetně hodin a úsilí a tímto výsledkem se stal vzorem pro mnoho mladých karatistů, kteří na svůj úspěch teprve čekají.
Disciplína kumite měla, dle předpokladů reprezentace, přinést jednu až dvě medaile .Opět se ale potvrdilo, jak jiná a jak tvrdá je soutěž na evropské úrovni. Řada závodníků podala výkon hodný maximálně české špičky a opět se potvrdila stará pravda, že jen vyjet ven nestačí.
Reprezentační výběr byl doplněn o takzvané “samoplátce“ /zájemce z řad úspěšných domácích závodníků /, kteří vyjeli na své náklady. Dostali šanci zařadit se mezi reprezentanty, ale….v této poloze je jistě důležité se opřít o zkušenosti reprezentačního trenéra Ondřeje Musila, který nejlépe dokáže doporučit kdo na takovou soutěž má.
Výsledky vypadaly podle toho. Řada startujících závodníků nepodala ani očekávaný výkon a zapadla hned po prvních prohrách /0:10, 1:8 a podobně/. Některým se podařilo sladit se s atmosférou a zabodovat alespoň v repasážích.
Díky „zmrtvýchvstání“ v opravných zápasech tak přijela reprezentace obohacena o několik bodovaných míst. Gabriela Zámečníková v kumite kadetek nad 57 kg, Karolína Bobková v juniorkách do 60 kg a ještě nadějný Miroslav Zickler v kata kadetů přidali bodovaná sedmá místa.
„Spoléhal jsem na osvědčené závodníky Horvátha, Hrnčíře nebo Kočího, ale nepodařilo se jim probojovat se do vyšších kol. Podle očekávání jsme se neprobojovali ani v družstvech a ani kategorie „samoplátců“ neprokázala oprávněnost svého startu na tak velké soutěži“. „Je nezbytné, aby uvedení závodníci absolvovali řadu mezinárodní soutěží v zahraničí než se pustí na „evropský led“, komentoval vystoupení nových tváří vedoucí reprezentace Ondřej Musil, který pro tyto začínající reprezentanty pořádá řadu seminářů se španělským metodikem karate Antonio Olivou Sebou.
„Evropa je za námi a my se chystáme nyní na další, tentokráte seniorskou do Tallinu. Tam budu pečlivě vybírat“, uzavřel komentář výjezdu nejúspěšnější šéf reprezentace posledních let. Soutěže se zúčastnila i sestava našich mezinárodních rozhodčích /Rajchert, Kubín, Musil, Pytlík/ oslabená pouze o služebně zaneprázdněného Jaroslava Nekolu.
 


 



Vojtěch Jež na ME v Terstu